Psychopatia

29.11.2016 15:13

Tu si môžete prečítať zopár zaujímavostí o psychopatii a psychopatoch. Všetko info z netu. Ospravedlňujem sa, články som len skopíroval aneformátoval. Ale fakt odporúčam prelúskať. Zíde sa to aj v osobnom živote.

 

Článok prvý

Žijete so psychopatom? 10 vlastností, ktoré ho prezradia

24.02.2014

Psychopati nie sú šialení. Sú veľmi inteligentní, v práci úspešní a vyzerajú mimoriadne dobre. Rozpoznajte ich skôr, ako vám zničia život.

 

Každý dvadsiaty piaty človek na svete je psychopat. Žiaľ, väčšinou bez sekery a motorovej píly. „Tento obraz je síce pravdivý, ale týka sa kriminálnych psychopatov. Okrem nich existuje aj skupina ľudí, hadov v oblekoch. Tí sa dostanú na významné pozície späté s mocou. Priťahujú ich miesta, kde niečo znamenajú a môžu rozhodovať. Najčastejšie si vyberajú manažérske, sudcovské alebo politické posty,“ vysvetľuje psychológ PhDr. Martin Jakubek, PhD.

NEODOLATEĽNÍ

Ak sa obzriete okolo seba, psychopata rozoznáte. Nie je to všedný človek, vždy vytŕča z davu. „Je oblečený nápadnejšie, pretože to ladí s jeho osobnosťou. Nie je nudný,“ opisuje psychoporadkyňa Mgr. Silvia Korbášová, PhD. Pre svoje okolie je na prvý pohľad neodolateľný. Pri bližšom kontakte s ním však rýchlo odhalíte, že niečo nie je v poriadku. Môžete sa stretnúť až s tromi typmi, všetkým však chýba empatia, súcit a pocit viny, nech robia čokoľvek.

Niektorí vedia predstierať a výrazy súcitu, zdesenia alebo smútku trénujú pred zrkadlom. Machiavellista je chladný sebec, ktorý svoje úspechy dosahuje na úkor iných. Zaujíma ho iba moc a peniaze. Narcista je zas arogantný žiarlivec, silno zaľúbený do seba, ktorý očakáva výnimočnú pozornosť a zaobchádzanie. Rád sa fotí s celebritami a fotky si rozkladá v kancelárii. Najhorší prípad je psychopat či sociopat. Má mimoriadny osobný šarm. Parazituje na svojich kolegoch aj partneroch, je neľútostný, krutý a chladný. „Dokáže to však veľmi dobre maskovať nacvičenými prejavmi emócií,“ varuje odborníčka, podľa ktorej psychopatov nájdeme medzi vojakmi, policajtmi, ale aj medzi kňazmi.

BOSS

Analytik a bývalý pracovník FBI Lilian Glass opísal sedem znakov, podľa ktorých psychopata identifikujete. Dávajte si pozor, ak váš šéf, kolega alebo partner stále používajú minulý čas, vyhlásenia typu príčina – následok, hovoria pričasto o svojich základných potrebách, nedokážu si priznať vlastnú chybu, protirečia si, nevedia plakať a reč ich tela protirečí tomu, čo hovoria. Šéfovia tyrani vyvíjajú na svojich podriadených tlak formou šikanovania známu ako bossing, dokazuje sa však ťažko. Za rok 2012 prišlo na inšpektorát práce stotri podaní, v ktorých zamestnanci poukazovali na nevhodné až vulgárne správanie, nespravodlivosť pri hodnotení, pri riadení a kontrole pracovných činností.Úrad vyhodnotil ako opodstatnené jedenásť z nich. Chýbajú hmatateľné dôkazy a z problému sa stáva iba tvrdenie proti tvrdeniu. Čo môžete robiť? Psychológ Martin Jakubek radí útek. Ak sa práce nechcete vzdať, obmedzte komunikáciu so psychopatom na minimum, uprednostnite maily. Budete mať aspoň dôkazy o jeho správaní a úlohách, ktoré vám zadal. Pomôže i to, ak si budete stále opakovať, že „narušený“ je on, nie vy.

MRAVCE A PSY

Niekedy si ľudia vyberajú zviera, aby im nahradilo ľudského spoločníka. Majú s kým tráviť voľný čas alebo sedieť pred televízorom na gauči. Aj psychopat občas zneužije na ukojenie svojich mocenských potrieb zviera, ktoré je celkom odkázané na jeho vrtochy. Najbizarnejším príkladom je chov mravcov v priehľadnej plastovej škatuľke, známej ako mravčia farma, pri ktorej sa majiteľ môže cítiť ako boh alebo majiteľ vesmíru. Niekedy mu však stačí pes, ktorý splní každý jeho povel.

ZLO PRIŤAHUJE

Psychologička Marianne Powerová vo svojej knihe Máte psychopata vo svojom živote vystríha ženy, aby sledovali partnerov. Prečo upozorňuje iba ženy? Pretože medzi mužmi je psychopatov oveľa viac ako medzi nežnými polovičkami. Atraktívnemu, inteligentnému a úspešnému sa odolá len ťažko. Aj psychopat dokáže chvíľu predstierať milujúceho partnera. Vo svojej knihe opisuje jedného zo svojich klientov, ktorý o svojej partnerke povedal: „Je pre mňa iba spolupracovníčka. Dá mi bez problémov sex, vybaví za mňa mnohé veci, a keď mám chuť, robí mi spoločnosť.“ Najhoršie je, že ak žene jeho správanie začne prekážať, všetko otočí proti nej a ona sa mu nakoniec sama ospravedlní. Aj Marianne Powerová preto radí radšej utekať: „Ženy si musia uvedomiť, že takéhoto človeka nikdy nezmenia a nebude ich milovať. Nie je toho totiž schopný.“

Nájdite 10

Ak máte podozrenie, že vo vašom okolí je psychopat, overte si to v tabuľke ich najčastejších vlastností. Sedí vám na niekoho desať z nich? V tom prípade máte dočinenia so psychopatom.
• Neúprimnosť
• Arogancia
• Nedôveryhodnosť
• Manipulatívnosť
• Necitlivosť
• Absencia výčitiek svedomia
• Emocionálne ploché vzťahy
• Ľahko obviňuje iných
• Netrpezlivosť
• Nevypočítateľnosť
• Nespoľahlivosť
• Nesústredenosť
• Teatrálnosť
• Neetickosť
• Prejavy šikanovania
• Parazitovanie

Kde ich stretnete?

Najviac
1. Riaditeľ
2. Právnik
3. Pracovník v médiách
4. Predavač 5. Obchodník
6. Novinár
7. Policajt
8. Duchovný
9. Šéfkuchár
10. Štátny úradník

Najmenej
1. Opatrovateľ
2. Zdravotná sestra
3. Terapeut
4. Remeselník
5. Kozmetička
6. Pracovník v charite
7. Učiteľ
8. Výtvarník
9. Lekár
10. Účtovník

 

Článok druhý

Po rokoch výskumu je vedcom jasné, že mozog psychopata je iný od toho bežného. Skenovaním mozgu zistili, že vykazuje zníženú aktivitu v oblastiach, ktoré regulujú impulzy, emócie, agresiu a morálku.

 

Pravdepodobne ale nemáte k dispozícii snímku mozgu človeka, ktorého podozrievate, že je psychopat. Existujú aj iné spôsoby ako zistiť, či máte naozaj čo dočinenia so skutočným psychopatom. Podľa novej štúdie, ktorá skúmala existujúcu literatúru o psychopatoch, môžu byť pomocou jemných rozdielov v správaní odčítané príznaky im vlastné.

Hovoria v minulom čase.

Psychopati používajú viac slovies v minulom čase ako ostatní ľudia. Keď sa rozprávate o niečom, čo sa práve deje, väčšina by povedala „Myslím, že je to dobrý nápad“, psychopat pravdepodobne povie „Myslel som, že to bol dobrý nápad“. Výskumníci tvrdia, že je to tak preto, lebo sa správaním oddeľujú od prostredia.

Ich reč tela je presvedčivá

Psychopati používajú klamstvo na to, aby sami vyzerali lepšie. Ich neverbálne správanie je často také presvedčivé, že to ľudia nepobadajú.

Ich rozprávanie postráda emocionálny rozmer

Pre psychopatov slová „Milujem ťa“ nemusia obsahovať viac emócií ako žiadosť „Dones, prosím, mlieko“. Ich mimika nezodpovedá slovám, ich schopnosť verbalizovať city je s najväčšou pravdepodobnosťou len naučené správanie.

Znejú očarujúco

Vedci zistili, že psychopati hovoria viac a používajú viac emocionálnych slov v snahe získať pozornosť a obdiv. Psychopati sú naozaj dobrí v hovorení správnych vecí. Vedia, ako hrať na city druhých, ako nimi manipulovať.

Hovoria pomaly a ticho

Podľa štúdií psychopati zvyčajne hovoria kontrolovaným spôsobom. Ich tón zostáva rovnaký počas celej konverzácie. Podľa vedcov si takýmto správaním udržiavajú kontrolu nad osobnými kontaktmi.

Hovoria o živote ako o príčinách a následkoch

Psychopati – obzvlášť tí, ktorí páchajú trestnú činnosť – hovoria o svojom správaní ako o príčinách a následkoch. Napríklad by povedali „Musel som mu dať lekciu“. Skôr ako by ukázali ľútosť sa ospravedlnia za svoje činy.

Pozornosť zameriavajú na svoje základné potreby

Radšej, ako by rozprávali o duchovných a citových potrebách iných, budú pravdepodobne rozprávať o svojich základných potrebách, ako sú jedlo a prístrešie.

Hovoria často „hmm“

Psychopati často používajú „vypĺňacie“ slová a zvuky, ako je hmm. Zatiaľ čo mnohí ľudia to používajú preto, aby zabránili trápnemu tichu, vedci predpokladajú, že psychopati to používajú, aby zostali pri zmysloch.

Sú výborní rozprávači

Či už psychopat hovorí o tom, ako zachránil mačiatka z horiacej budovy, alebo hovorí, že on jediný bol vo svojom poslednom zamestnaní ochotný sa postaviť do vedenia, porozpráva to bohato. Tieto príbehy pramenia v túžbe si získať dôveru a manipulovať s poslucháčmi.

Aká je pravdepodobnosť, že hovoríte s psychopatom?

Uvedomte si, že v skutočnosti možno označiť týmto termínom tak jedného človeka zo 100 – pokiaľ nehovoríte s ľuďmi vo väzení. Niektorí experti odhadujú, že až 25 % väzňov sú psychopati. Ak stretnete nejakého psychopata, neprepadajte panike, väčšina z nich nie sú sérioví vrahovia. V skutočnosti sú niektorí z nich úspešnými riaditeľmi a vedúcimi podnikov. A, budete vedieť s kým máte dočinenia, zabránite tomu, aby s vami manipulovali.

Zdroj: www.businessinsider.com

 

Článok tretí

Test: Jak rozeznat psychopata nebo deprivanta v každodením životě

  • 13. 10. 2014
  • Napsal František Koukolík

Životní cíle psychopatů bývají moc, majetek, sex, ale tím nejzákladnějším cílem je jen jeden - moc, a to pokud možno absolutní, samoúčelná moc. Mít moc obvykle znamená mít přístup k majetku i sexu, při kterém jde více o kontrolu, ovládnutí partnerky nebo partnera než o vlastní prožitek.
MUDr. František Koukolík, DrSc

Test PCL-R se běžně využívá pro diagnostikování psychopatie.

Autorem testu PCL-R je Dr.Robert D. Hare, renomovaný badatel v oboru kriminální psychologie. Hare je emeritním profesorem University of British Columbia, kde byl jeho výzkum zaměřen na psychopatologii a psychofyziologii.

Faktor 1: Agresivní narcismus

1. Nápadné kouzlo, výmluvnost a povrchní šarm
2. Grandiózní sebehodnocení
3. Patologické lhaní
4. Manipulativní a podvádějící
5. Nepřítomnost výčitek svědomí nebo pocitů viny
6. Povrchnost, mělkost (oploštěný afekt)
7. Necitlivý/nedostatek empatie
8. Neschopen přijímat odpovědnost za vlastní činy

Faktor 2: Společensky deviovaný životní styl

9. Potřeba vzrušení a/nebo sklon k nudě
10. Parazitický životní styl
11. Špatná sebekontrola
12. Nedostatek realistických, dlouhodobých cílů
13. Impulsivita
14. Nezodpovědnost
15. Kriminalita v dětství či v průběhu dospívání
16. Problémové chování v dětství či v průběhu dospívání
17. Zrušení podmínečného propuštění

Zvláštnosti nekorelující ani s jedním faktorem

18. Promiskuitní sexuální chování
19. Mnoho krátkodobých manželských vztahů
20. Kriminální všestrannost (Univerzální kriminální chování)
21. Druhotně získané dovednosti sociopatického/sociologického podmiňování*

Nově přibyl bod č.21 "Acquired behavioural sociopathy/sociological conditioning". Tento bod znamená, že daná osoba se spoléhá na sociologické dovednosti a triky, aby klamala. Jinými slovy: Zneužívá vědu i terapii.

Tyto položky zjišťují citové, interpersonální a behaviorální rysy. Každá z položek je hodnocena od nuly do dvou. Celková suma bodů pak stanoví rozsah psychopatie dané osoby:

HODNOCENÍ:
Otázek je tedy celkem 21.
Pokud je znak nepřítomen, skore za položku je 0.
Pokud je znak pravděpodobně přítomen, skore 1
Pokud je znak zcela jistě přítomen, skore 2.
Výsledek celkem 30 bodů (v USA) nebo celkem 25 bodů (ve Velké Británii) znamená s vysokou pravděpodobností odhaleného psychopata.

 

Článok štvrtý

Jak jednat s psychopaty?
Pokud se potýkáte s psychopatem, máte jen dvě možnosti: Buďto být obětí, nebo být
protivníkem. Vyberte si. Nic mezi tím není. V obou případech jste vy, tedy z pohledu
psychopatova, "ti špatní". Tak už to zůstane, dokud vás smrt nerozdělí. Pokud chcete přežít,
uspět, pak nemáte na výběr a musíte se Zlu postavit čelem. Psychopatie je Zlo v čisté podobě,
Zlo bezdůvodné, nesmyslné a samoúčelné. Kdo se postaví Zlu, je hrdinou. Se Zlem lze jednat
jedině z pozice síly. Pasivně vyignorovat, pokud na vás nemůže. Pokud na vás může, pak
musíte aktivně jednat z pozice síly. Nemáte-li ji, pak musíte žádat o pomoc silnější třetí
stranu. Rozhodující je důsledně si ověřovat fakta a předládané dokumenty (jejich pravost),
dobře komunikovat s úřady, konzultovat s odborníky, neponechávat nic náhodě. Nepokoušejte
se nikdy o podvod. To co psychopatovi může projít, zcela jistě neprojde vám.
Doktor Robert Hare, kriminalista-psycholog, který vytvořil test PCL-R, který se na celém
světě pro diagnostikování psychopatie používá, je toho názoru, že psychopati by neměli být
podrobováni psychoterapii, protože ti inteligentnější z nich přejímají psychoterapeutické
postupy, aby pak snáze manipulovali svými oběťmi (včetně terapeutů).
(cit.)

Psychopati nejsou šílení - jsou to racionální, často vysoce inteligentní lidé. Od normy se
odlišují některými charakterovými rysy - mezi jinými impulzivností, jistou výstředností,
nedostatkem empatie, porozumění pro druhé a nedostatkem odpovědnosti. (Zdroj: Psychopati
jako šéfové podniků - Britské listy [»])

 

Deprivanti (subkriminální psychopati) jsou něco velice běžného. Statisticky 1 člověk ze sta.
Jejich životní strategie je parazitní. 3/4 celkového počtu psychopatů jsou muži. Na první
pohled jim nic nechybí, dokáží působit hyper-normálně. I laik je ale dokáže odhalit, pokud ví,
na co se zaměřit. Zabránit škodám nebo omezit ničivé následky projevené psychopatie
dokážeme pouze v případě, že toto zlo jsme schopni identifikovat. Ve škole vás to nenaučí a
doma také ne. Museli byste sáhnout k odborné literatuře. Proto existuje tento web: "čeho si
všímat, na co si dát pozor. Co neočekávat. Co nedělat."
(cit.:) Co s nimi? "Nenaslouchejte jejich slibům, nesnažte se je přesvědčit, převychovat ani
přelstít. Okamžitě s nimi přerušte kontakt," radí český lékař Jan Hnízdil.

 

PRAVIDLA
Vše se odvíjí od pravidla číslo 1:
1. NEHRAJTE JEJICH HRU
Ano, já vím, že jste omráčeni mocí psychopata. Okouzleni jeho šarmem. Zastrašeni jeho
vyhrožováním. Zahanbeni pocity viny, které ve vás probouzí. Vypadá to, že je důležitý,
protože se pokouší určovat, jak se budete cítit. Normální lidé se rozhodují emotivně a toto
rozhodování se pokouší psychopat ovládnout. Pro psychopata je typický tzv. oploštělý afekt -
nedostatek emocí, chybí soucit, chybí svědomí. Emoce se psychopat pokouší předstírat a u
svých obětí cíleně vyvolávat. Psychopat svým postojem (někdy i na rovinu) říká "tvoje názory
neobstojí proti mým". Fakta ignoruje, váš charakter vidí jako iluzorní. To, v čem leží vaše
identita, obrátí proti vám. (Milujete ho? Obviní vás: ty mě nenávidíš! Jste štědří? Obviní vás:
ty vůbec nejsi štědrý!) Své oběti má snahu dezorientovat, manipulovat - často pocitem viny.
Psychopat se situuje do pozice "toho důležitého". Toho "s přednostním nárokem". Má-li dojít
k dělení se, psychopat říká "dělím já". Psychopati prohlašují ohledně pravidel rádi dvě věci: 1.
"Já sám si určuju svoje pravidla" a 2. "Pravidla existují od toho, aby se porušovala". Nehrejte
a nebojujte s psychopatem. vystupte ze hry. Ta hra, kterou s vámi hraje, spočívá v tom, že JE
TO PSYCHOPAT, KDO URČUJE PRAVIDLA. Nikdy nemohou být ve váš prospěch. Jsou
(až na návnadu, ta bývá pravá) určena pouze k nasycení psychopata.

 

2. IGNORUJTE KONFLIKTY, KTERÉ VYVOLÁVÁ
Psychopat jedná tak, že vám předkládá konflikty (obvykle co všechno je špatně a vaší vinou).
Vy reagujete osobně, emotivně. Vyviňujete se, omlouváte, vysvětlujete. Dokonce pak sáhnete
k tomu, že se budete napravovat k tomu obrazu, o kterém si myslíte, že to tak psychopat chce.
Tlak totiž neustává. Toto vaše chování je sice úplně přirozené (a je správné, pokud druhou
stranou je člověk, běžná cítící bytost). Ale vaše reakce je úplně špatná, pokud tou druhou
stranou je psychopat/deprivant. Psychopatovi vůbec nezáleží na tom "aby to bylo dobře". On
nepotřebuje, abyste se změnili (zhubli, uvařili něco jiného, zbavili se psa). To psychopat
nechce. Psychopat vás těmi jedovatostmi potřebuje pouze destabilizovat. Potřebuje
kontrolovat, jak se cítíte. Lidsky to neumí. Tyranie ale funguje skvěle! Ignorujte proto
konflikty, které vyvolává. Neomlouvejte se, nic neměňte. Pošlete ho rázně NĚKAM.

 

3. NEVYJEDNÁVAT! Nediskutovat o konfliktech, které vám psychopat s nadějí předkládá.
Myslete samostatně, autonomně. Postavte je vždy až před hotovou věc. Raději z místnosti
odejděte, sjednejte schůzku s mediátorem, nebo prostě psychopata vyhoďte (můžete-li si to
dovolit), než aby vás nějak "ukecával". Dospělý svéprávný člověk je zodpovědný sám za
sebe. Radu mu nutit nelze. Jediná přijatelná odpověď, kterou odmítnutý radič ještě může říct,
je: "mlčím".

 

4. NEODPOUŠTĚT
viz zde.

 

5. NESNÍT O SPOLUPRÁCI
Psychopati nejsou schopni dlouhodobě splupracovat a konstruktivně a tvořivě cokoliv
budovat tak, aby z toho měli užitek ostatní. Jejich metodou je kontrola a moc, jejich cílem je
osobní prospěch, pokud možno okamžitý. Jejích chápání je: "to, co pro sebe chci, je dobré,
ten, kdo to má dodat, je špatný." Podrazy jsou po určité době (návnada) naprosto zákonité.
Dohody najednou neplatí. Podvedené protistraně pak vysvětlí, že "byste se tak přece
zachovali taky, kdybyste byli na mém místě". Případně "nemáš na to nárok, protože jsi špatný
(+ nějaké pozoruhodné obvinění a zdůvodnění)". "Psychopat, než by ustoupil ze svých
názorů, raději firmu zničí." Psychopata na vedoucí pozici bývá téměř nemožné se zbavit. Po
svém boku nesnese nikoho, kdo by jej převyšoval a nikoho, kdo autonomně uvažuje.

 

6. NEUSTUPOVAT
- nedávat psychopatovi prostor ve vašem životě. Nesvěřujte se se svými plány do budoucna,
jinak brzy zjistíte, že se stal jejich součástí. Psychopat bude bujet až tam, kam mu dovolíte.
Psychopata je možné ve skutečnosti zastavit pouze fyzicky - tím nemyslím ubít klackem, tím
myslím dostat ho do situace, ve které nemá možnosti škodit.

 

7. NEDAT MU MOC Nedat mu možnost, aby měl moc nad lidmi. Nikdy nejděte do pozice,
kdy by vaším nadřízeným měl být psychopat. Přibližně 12% lidí má sklon být ovlivněno
psychopaty do té míry, že zcela přejímají jejich asociální chování a postoje. Uchazeči o
vedoucí místa by měli být podrobováni i psychotestům.

 

8. NEJEDNAT BEZE SVĚDKŮ Musíte-li jednat s psychopatem, nečiňte tak v osamění.
Pokud možno používejte prostředníka, (např. advokáta, mediátora, někoho z krizového
centra). Ideální je, pokud psychopata postavíte před hotovou věc a to před svědky. Především
v majetkových otázkách využívejte služeb advokáta.

 

9. NEČEKEJTE U NICH ZMĚNU Nedávejte další šanci. Nepokoušejte se je napravit,
převychovat ani přelstít. Nepokoušejte se napravit nenapravitelné. Nečekejte změnu.
Skutečný deprivant/psychopat necítí vinu, neslyší na morální apely, nemění se. Psychoterapie
slouží psychopatům k jedinému účelu - ti inteligentnější z nich jsou schopni naučit se
psychoterapeutické postupy, které následně zneužijí. Tento bod (21) byl nově včleněn i do
slavného PCL-R testu.

 

10. NEKOLABOROVAT - jakmile kryjete zlé skutky těchto lidí, jste to vy, na koho oni
svedou celou vinu. Vám řeknou "že jste to tak chtěli!". Nikdo z vašeho okolí vám nebude
věřit, že je to přece "jinak". Psychopat je těžká zkouška vašeho charakteru. Setkání s
psychopatem žádá od vás projev osobní odvahy. Setkání s psychopatem je přinejmenším
psychicky bolestivé. Musíte-li s psychopatem v kontaktu, bývá to typicky klíčová překážka na
vaší životní cestě. Nikdy neignorujte bezcitnost, bezpráví a kriminální chování - vždy
důsledně (i když se dá čekat neúspěch) oznamujte vinu. Veďte své psychopaty tvrdě a
rozhodně k pragmatickém vztahu k zákonům a sociálním normám. Tímto způsobem lze
minimalizovat škody, které psychopati páchají. Nikdy nepoužívejte zbraně psychopatů - ty
znají, ty otočí proti vám. Používejte ty, které oni sami používat neumí. Vsaďte na
dlouhodobou důslednost, pomoc a spolupráci se schopnějšími lidmi.

 

LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD
Na internetu dostupná zde: https://www.psp.cz/docs/laws/listina.html [»]

 

Asertivní lidská práva:
(citace)
1. Máte právo sám posuzovat své chování, myšlenky a emoce a nést za ně i jejich důsledky
sám zodpovědnost.
2. Máte právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující vaše chování.
3. Máte právo sám posoudit, zda a nakolik jste zodpovědný za problémy druhých lidí.
4. Máte právo změnit svůj názor.
5. Máte právo dělat chyby a být za ně zodpovědný.
6. Máte právo říct "já nevím".
7. Máte právo být nezávislý na dobré vůli ostatních.
8. Máte právo dělat nelogická rozhodnutí.
9. Máte právo říci "já ti nerozumím".
10. Máte právo říci "je mi to jedno".
(konec citace: Asertivita, článek od Nikoly Šmorancové na webu www.mujvztah.cz [»] )
Bude-li vaše situace ve vašich rukou, pravděpodobně přežijete a uzdravíte se. Necháte-li svůj
život v rukou psychopata, je zcela jisté, že budete zažívat utrpení. Necháte-li svůj život v
rukou psychopata, tyranie bude sílit. S každým vaším odpuštěním yískává nad vámi větší
moc. Není možné žít s psychopatem a mít svůj život ve vlastních rukou. Vedle psychopata
nejste rovnoprávným partnerem. Máte-li něco, co psychopat chce, jste pro něj "špatní",
zatímco zisk je "dobrý". Budete se cítit tak nemilovaní a nedůležití, že nakonec budete chtít
zemřít vlastní rukou. Stres je fyziologická záležitost - nikdo nezůstane zdravý, pokud musí
snášet velký stres trvale. Jen velmi malé procento psychopatů/deprivantů jsou vrazi.
Psychopat je tím úspěšnější, čím lépe je schopen předstírat, že je normální. Psychopati jsou
tak obratní a opatrní arcilháři, že nejsou téměř nikdy usvědčeni a potrestáni. Téměř vždy je u
nich ale nutné zrušit podmínečné propuštění.
(cit.) "Psychopat prožívá velké uspokojení z toho, že může kontrolovat ostatní. Manipulace se
pro něj stane obsesí někdy až natolik, že pomalu míří k jedinému cíli: rozhodovat o životě a
smrti nějaké osoby. (...) Psychopat, opravdový hedonista, hledá neustále své vlastní
uspokojení, i za cenu újmy druhého člověka."
(Zdroj: Stéphane Bourgoin SERIAL KILLERS [»])

 

Shrnutí:
1. Selhávají pokusy naučit psychopaty cítit s druhými lidmi, vyhněte se citům a morálním
apelům protože nemají ve skutečnosti pro psychopata žádnou váhu
2. Vyplácí se je postupně vést k pragmatickém vztahu k zákonům a sociálním normám -
zákony, úřady
3. Psychopati slyší lépe na tvrdší a rozhodný přístup, než na mírnost a zjemnělý humanismus
4. Na psychopata ve skutečnosti platí jen dvě věci: 1, ještě větší psychopat (aby se ho báli) 2,
fyzické zastavení.
5. Důležité je: prohlédnout jejich jednání, vyjádřit nesouhlas, nehrát jejich hru - asertivně
odmítnout
Schopnost rozeznat psychopata je klíčová z preventivních důvodů. Jakmile totiž už v pasti
jste, cesta ven je velice těžká, někdy nemožná. Nevěřte v hyper-normalitu toho, co vám
předvádějí. Nevěřte ničemu z toho, co slibují. Nikdy nekryjte jejich skutky, protože na vás oni
hodí vinu. Nepokoušejte se je napravit, převychovat ani přelstít. Kurzy psychologických
dovedností jsou vám k ničemu, psychopati od vás techniky odkoukají a použijí proti vám a
proti všem dalším svým obětem. Roznejte nebezpečí, než se vás dotkne. Utečte, dokud to
ještě jde. Pokud nemůžete, zbývá jen modlitba.

Jak rozeznat psychopata
Pokud psychopatii jsme schopni odhalit, zabráníme velkému utrpení.
"Životní cíle psychopatů bývají moc, majetek, sex, ale tím nejzákladnějším cílem je jen jeden
- moc, a to pokud možno absolutní, samoúčelná moc. Mít moc obvykle znamená mít přístup
k majetku i sexu, při kterém jde více o kontrolu, ovládnutí partnerky nebo partnera než o
vlastní prožitek." MUDr. František Koukolík, DrSc
Přednáška od MUDr. Františka Koukolíka zde (video)
PCL-R
Test PCL-R se běžně využívá pro diagnostikování psychopatie.
Autorem testu PCL-R je Dr.Robert D. Hare, renomovaný badatel v oboru kriminální
psychologie. Hare je emeritním profesorem University of British Columbia, kde byl jeho
výzkum zaměřen na psychopatologii a psychofyziologii.
Faktor 1: Agresivní narcismus
1. Nápadné kouzlo, výmluvnost a povrchní šarm
2. Grandiózní sebehodnocení
3. Patologické lhaní
4. Manipulativní a podvádějící
5. Nepřítomnost výčitek svědomí nebo pocitů viny
6. Povrchnost, mělkost (oploštěný afekt)
7. Necitlivý/nedostatek empatie
8. Neschopen přijímat odpovědnost za vlastní činy
Faktor 2: Společensky deviovaný životní styl
9. Potřeba vzrušení a/nebo sklon k nudě
10. Parazitický životní styl
11. Špatná sebekontrola
12. Nedostatek realistických, dlouhodobých cílů
13. Impulsivita
14. Nezodpovědnost
15. Kriminalita v dětství či v průběhu dospívání
16. Problémové chování v dětství či v průběhu dospívání
17. Zrušení podmínečného propuštění
Zvláštnosti nekorelující ani s jedním faktorem
18. Promiskuitní sexuální chování
19. Mnoho krátkodobých manželských vztahů
20. Kriminální všestrannost (Univerzální kriminální chování)
21. Druhotně získané dovednosti sociopatického/sociologického podmiňování*
* Nově přibyl bod č.21 "Acquired behavioural sociopathy/sociological conditioning". Tento
bod znamená, že daná osoba se spoléhá na sociologické dovednosti a triky, aby klamala.
Jinými slovy: Zneužívá vědu i terapii.
Tyto položky zjišťují citové, interpersonální a behaviorální rysy. Každá z položek je
hodnocena od nuly do dvou. Celková suma bodů pak stanoví rozsah psychopatie dané osoby:
Otázek je tedy celkem 20. Pokud je znak nepřítomen, skore za položku je 0. Pokud je znak
pravděpodobně přítomen, skore 1, pokud je znak zcela jistě přítomen, skore 2. Skore celkem
30 bodů (v USA) nebo celkem 25 bodů (ve Velké Británii) znamená s vysokou
pravděpodobností odhaleného psychopata.

 

Poznámky:
1. Diagnozu stanoví pouze psycholog nebo psychiatr vyškolený v příslušném kurzu.
2. Není trestné být psychopatem.
3. Lze říct, že psychopatem je ten, KDO SE JAKO PSYCHOPAT CHOVÁ - psychopatie je
chování. Je to parazitní životní strategie. Podle jejich činů je poznáte. Jen podle jejich činů
jim také náleží trest. Ne proto, co jsou, ale VÝHRADNĚ za to, JAK SE CHOVAJÍ.
4. Za své činy nesou 100% odpovědnost. Jsou plně příčetní. Netrpí bludy. Nejsou
schizofrenní. Jsou-li souzeni, soudy jim přiznávají vinu v plném rozsahu.
5. Nemění se.
Pozn.: Faktorová analýza PCL-R testu brzy ukázala, že sestává ze dvou faktorů. Faktor 1
zachycuje vlastnosti, které se týkají interpersonálních a citových deficitů psychopatů. Faktor 2
se zabývá symptomy, které se týkají protispolečenského chování (impulsivnost,
nezodpovědnost, špatná sebekontrola). Faktor 1 koreluje s narcistní poruchou osobnosti a
faktor 2 se zdá být příbuzný dissociální poruše osobnosti, sociální deviaci. Nedávná statistická
analýza signalizovala ještě třetí položku, která se vztahuje k protispolečenskému chování.
Položky PCL-R se tedy rozdělily do tří faktorů: arogantní a klamný styl chování, nedostatečné
citové prožívání a impulsivní a nezodpovědný styl chování. V nejposledněji vydané verzi
PCL-R doktor Hare člení faktor protispolečenského chování na celkem 4 části (Faktor 2
rozdělený na dvě části).
Pozn. Toto je verze testu z Hare Psychopathy Checklist - From Wikipedia, the free
encyclopedia - This page was last modified on 18 March 2011 at 10:23.
Pozn.1.: Pokud se pokusíte tento test sami vyhodnotit a vyjde vám u někoho 25 bodů a více,
neznamená to ještě, že je dotyčný deprivant/psychopat. Je to však pravděpodobné. Diagnozu
může stanovit jen psycholog nebo psychiatr vyškolený v příslušném kurzu. Není trestné být
psychopat. Psychopati jsou plně příčetní, za své činy nesou vinu v plném rozsahu - pokud
však něco provedou. Oni si to dovolí pokaždé, když ucítí příležitost a slabou
(neinformovanou) kořist. Psychopat vždy bezpečně pozná, kdo je jeho kořist a kde jsou její
slabiny.
Pozn.2.: To, že vám u někoho vyjde tak vysoké skóre, že to s největší pravděpodobností
psychopatie bude, ještě neznamená, že daný jedinec bude a má být nějak potrestán, zavřen do
blázince nebo do vězení. Test vám pouze napoví, zda a NAKOLIK JE NEBEZPEČNÉ s
takovým člověkem mít jakékoliv dohody, spolupráci, partnerství, pořizování dětí ect. Pokud
se totiž zapletete se skutečným psychopatem/deprivantem, nikdy se nezbavíte tendence
psychopata zasahovat vám do života. I když utečete, můžete se dočkat nekonečných
nepříjemností včetně různých anonymních udální, obvinění, trestních oznámení, dokonce
prokletí. (Znám jednu paní Zdenu, která nenáviděla svou dceru. Dcera v dospělosti s matkou
ukončila veškerý kontakt. Když matka zjistila, že na dceru nijak nemůže, sehnala si jakousi
šarlatánku. Šarlatánce zaplatila několik tisíc korun za kletbu: "Galium halí *****, řeka teče
nazpět" Na psychopata dost bizardní investice.
Pozn.3.: Dá se očekávat, že čím více bodů v testu někdo nasbírá, tím těžší to s ním budete mít.
Sama jsem pět let udržovala vztah s někým, kdo nasbíral 32 bodů. Vím, o čem mluvím.
Nejčastější psychopat, na kterého narazíte..
Nejčastější psychopat, na kterého narazíte, je tzv. deprivant. Tedy psychopat subkriminální.
Škála psychopatů je široká. Na jednom konci stojí sérioví a masoví vrazi, na straně druhé se
svobodně pohybují "subkriminální", "sociálně úspěšní" psychopati, označovaní v českém
prostředí psychiatrie jako "deprivanti". Těch je také nejvíce. Psychopati, kteří ke zkáze svých
bližních přebývají mezi námi neodhaleni. Ti, kteří málokdy jdou "za něco sedět". Ti, kteří své
bližní doženou k sebevraždě. Ti, jejichž cílem je kontrola, manipulace, tyranie - tímto se
povzneseně baví. Neznají lístost ani pocit viny (litují pouze sebe). Nemají svědomí.
Psychopatie je, bohužel, parazitní životní strategie: "sport" těch, kteří považují agresivitu
za sílu a slušnost za slabost. Buďte schopni psychopatii rozeznat, když se s ní setkáte. Nikdy
toto chování netolerujte. Nikdy u nikoho toto chování nekryjte ani neomlouvejte. Nikdy
nedávejte druhou šanci. Podívejte se do rubriky Často kladené otázky.
Nejnebezpečnější psychopati (nekriminální psychopati, ti kteří jsou nejlépe mezi lidmi
schováni) mohou být někdy hmotně i sexuálně zcela asketičí.

Trochu podrobněji:
Povrchnost, mělkost, oploštěný afekt:
Nejsou schopni popsat pocity a emoce. Mohou být schopni to předstírat, ale požádejte je, aby
své pocity popsali, rozvedli či vsyvětlili - a jsou ztraceni. Řeknou vám něco v tom smyslu, že
je napadáte. Ano, cítí se napadeni.
Předstírání emocí. Protože psychopatům chybí empatie, jsou odkázáni na svůj většinou velice
dobrý pozorovací talent. Celý život se učí předstírat emoce co nejvěrohodněji. Tam kde cítící
člověk vnímá srdcem, co se děje, psychopat vnímá hlavou a rozumem. Pozoruje - neprožívá.
Pak také předvede herecký výstup - a nic víc než to. Pokud se psychopat mine ve svém
odhadu a předvede vám chybnou emoci, poznáte to. Například když vás obejme, přestože to
nepovažujete za vhodné. Běžný člověk to pozná empatií, psychopat je odkázán na rozum.
Empatie je neomylná, psychopat omylný. Kdykoliv máte pocit "tady není něco v pořádku",
berte tento svůj pocit vážně!
(cit.) ".. vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi
talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že
jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou
zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni
OPRAVDU zapomenou. " lidé bez duše psychopati [»](cit.)
Bezcitnost: psychopat vykazuje nepřítomnost výčitek svědomí a také zcela povrchní cítění a
citové prožívání. Nerespektuje city lidí kolem sebe (nerespektuje ani jejich práva). Bezcitnost
vede ke krutostem. Psychopat není ochoten převzít odpovědnost za vlastní činy. Pokud je
vnější mocí přinucen přijmout trest, uvědomí si "svět vyhrál nade mnou" a může se z toho
zhroutit. Veškeré negativní věci pečlivě a okamžitě externalizuje - vždy za "to" může okolí,
ostatní, kdokoliv jiný. Psychopati nadto mimořádně dobře předstírají emoce, často tak, že jsou
"ještě skutečnější než skutečné". Občas ale udělají chybu a přehnané divadlo sehrají v
neadekvátní situaci. Pak to působí divně - vznikla mezera pro odhalení.
Nechápou osobní hodnoty. Nejsou schopni těmto věcem porozumět, ani se jimi zabývat.
Neexistuje způsob, jak jim tyto věci vysvětlit. Ve svém životě jsou lhostejni k čemukoliv
citově a duševně (či duchovně) diferencovanému. To, co dává životu lidský rozměr a smysl,
nemá pro psychopaty žádnou váhu. Popírají existenci tohoto rozměru, vystupují proti němu
ničivě. Pohrdají lidmi. Ničivě vystupují vůči dílům, která prezentují vhled a dosažení.
Likvidují důvěru člověka ve smysl života.
Zcela bez altruismu. (Kromě toho čistě účelového).
Nepřítomnost výčitek svědomí nebo pocitů viny:
Psychopati jsou bez svědomí. Trvale a nenapravitelně. Neomlouvají se a nikdy nenapravují
škody. Pokud něco naprosto pokazili, nejprve se (uraženě) stáhnou a následně se pokusí z celé
situace vylhat. Že za to mohly okolnosti a kdokoliv jiný, jen ne oni. Tam, kde by zdravého
člověka fackovala hamba, tam je psychopat povznesen, stále lehce nad věcí. Bezostyšně
konstruuje minulost dle vlastní fantazie. A ve svůj prospěch.
Manipulativní a podvádějící:
Podvádění projevující se opakovaným lhaním, užíváním tzv. nicknames (přezdívek),
využíváním druhých lidí pro vlastní zisk či blaho.
(cit.) „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity
důvěry a jistoty." Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro
změnu." lidé bez duše psychopati [»](cit.)
Psychopati se liší od normální populace právě tím, že nejsou schopni dlouhodobé spolupráce.
Na začátku spolupracují, jako ostatní lidé, ale po krátké chvíli spouští své podvodné
chování.."
Po odhaleném podvodu psychopati většinou vyčkávají a čekají, že se na událost pozapomene.
Pak začnou znovu, jakoby se nic nestalo.
Lhaní. Bez ostychu se dopouštějí lží. Patologické lhaní ve vlastní prospěch. Psychopat bude
do "roztrhání těla" tvrdit evidentní lež. Ve vztazích je toto extrémně vyčerpávající, protože
oběť se obvykle o to více snaží dokázat, že tvrzené není pravda. V praxi: pracuje mnohem
více, psychopat nedělá nic.. ale kritizuje, jaká je jeho oběť neschopná, líná, pomalá, pořád spí,
všude je nepořádek, špína... a vyžaduje teplé večeře ve 4 ráno, po návratu z hospody.
Psychopat si zajistí servis, absolutní kontrolu, moc. Výčitky svědomí nemá, hamba mu není.
Podle něj je vše v pořádku.
Závislost na kontrole a moci. Závislost, která není pod kontrolou. Doslova posedlost,
doživotní, neutlumitelná, které s nelze nijak zbavit. Můžete psychopata zbavit moci, ale
nemůžete psychopata zbavit jeho touhy po kontrole a moci. Psychopat je z podstaty
manipulátor. Když jde psychopat za svým, maskuje to. Tolik toho pro vás dělá, tolik vás
miluje,.. a vy, "nevděčníci... jste tak neschopní, nevděční, nenávistní, slabí, chudí, Kde byste
bez svého psychopata byli?" A tak dále, a tak podobně. Pokud už jste něco na tento způsob
zažili, víte, o čem tu mluvím.
(cit.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Manipulátor - Manipulátor dle Isabelle Nazare-Aga)
"Psycholožka Isabelle Nazare-Aga uvádí ve stati Jak poznat manipulátora 30 znaků, podle
nichž identifikuje osobnost s manipulativními rysy. Za manipulátora považuje takovou
osobnost, která vyhovuje aspoň 10 následujícím znakům:
1. Je egocentrický.
2. Přenáší zodpovědnost ze sebe na druhé.
3. Navozuje u oběti pocit viny.
4. Nesděluje jasně své požadavky, potřeby.
5. Odpovídá většinou neurčitě.
6. Mění své postoje podle situace a podle osoby, s níž právě komunikuje.
7. Své potřeby zakrývá logickými důvody.
8. Požaduje od druhých dokonalost, neměnnost názorů apod.
9. Zpochybňuje kvality druhých, nenápadně druhé kritizuje a soudí, hovoří o nich s
despektem.
10. Rád komunikuje nepřímo. Přes třetí osobu, telefonicky, písemně apod.
11. Zasívá nesvár, podněcuje podezíravost. Rozděluje, aby mohl lépe panovat.
12. Často ze sebe dělá oběť, aby ho ostatní litovali.
13. Nedbá na žádosti druhých, přičemž tvrdí pravý opak.
14. Využívá morálních zásad druhých k naplnění vlastních potřeb.
15. Citově či jinak vydírá nebo vyhrožuje. Skrytě nebo otevřeně.
16. Často mění téma uprostřed hovoru.
17. Vyhýbá se pracovním schůzkám a poradám.
18. Zaměřuje se na neznalosti druhých a snaží se tak vyvolat dojem, že „má navrch“.
19. Lže.
20. Hlásá lež, aby se dozvěděl pravdu. Překrucuje a interpretuje výroky druhých.
21. Závidí třeba i osobám velmi blízkým.
22. Nesnáší kritiku. Dokáže popírat zcela zřejmá fakta.
23. Nedbá na práva, potřeby a přání druhých.
24. Často vydává pokyny a nutí druhé jednat na poslední chvíli.
25. Jeho slovní projev zní logicky, avšak jeho postoje, činy nebo způsob života svědčí o
pravém opaku.
26. Dává dary, snaží se zalíbit, lichotí a nečekaně projevuje drobné úsluhy.
27. V jeho přítomnosti se ostatní cítí nepříjemně a nesvobodně.
28. Jde naprosto důsledně za svým cílem, ovšem na úkor druhých.
29. Přiměje oběť k jednání, které by o vlastní vůli nejspíš nedopustila.
30. Lidé, kteří ho znají, o něm stále hovoří, i když není přítomen.
"
Manipulátor může používat i různé metody zaměřené na destrukci osobnosti
manipulované osoby. Například cílové osobě či osobám nenápadně mění důvěrně známé
prostředí tak, aby se v něm neorientovala a cítila nesvá. Když potřebuje, upozorňuje na své
zásluhy a zároveň snižuje sebevědomí oběti. Neváhá věnovat dar velké ceny nebo půjčit
peníze apod., protože si tím svou oběť morálně zavazuje. V manželství se manipulátor běžně
dopouští citového vydírání. Snaží se vzbudit silné emoce (strach, pocit viny). Dokáže zcela
rozvrátit rodinu.
(cit.Wikipedie)
Manipulativní chování, vztah k lidem jako k věcem a dělením lidí na silné a slabochy vede k
tomu, že jejich vztahy nemají dlouhého trvání. Lidi jsou pro ně užiteční, pokud něco
potřebují, pokud ne, pak jsou bezcenní.
Pochopení někoho, kdo vynaložil velké úsilí, aby se zpod vlivu psychopata dostal:
(cit.) "Pomáhání je velmi zrádné. Pomáháme tomu, kdo nemůže. Pomáháním odebíráme
druhému kompetence k tomu, aby se sám postaral. (...) Pomáhání na nepravém místě bývá
hrou o moc. (...) Sama jsem kdysi byla obětí nevyžádaného pomáhání a musela jsem vynaložit
obrovské množství energie, abych se samozvaně pomáhajícího, kterého jsem vnímala jako
parazita, zbavila."
(Zdroj: wahlgrenis.cz, Arentas 13.03.2010 [»])
Nedostatek realistických, dlouhodobých cílů:
Narcismus - pro narcistickou osobnost (psychopat je narcistní) je vždy reálná jen ta
skutečnost, která odpovídá jejím přáním, jejímu myšlení a jejím pocitům.
Věří čemukoliv, o čem prohlásí, že to pravda je.
Je schopen popírat i zcela zjevnou skutečnost. I tváří v tvář faktům je schopen tvrdit, že
neexistují.
(cit.) K psychopatii patří extrémní narcizmus spolu s naprostým nedostatkem smyslu pro
skutečnost. Britské listy, Hitler, manažeři a nebezpečí psychopatie [»](cit.)
Ne, nejsou šílení, neblábolí nic o ufonech a skřítcích.. jde o to,
(cit.) že vždy jde o poruchu vztahu k druhým lidem a z ní vznikající pokřivené vnímání reality.
Již jsem zmínil pojem narcizmus. Pro narcistickou osobnost je vždy reálná jen ta skutečnost,
která odpovídá jejím přáním, jejímu myšlení a jejím pocitům. Narcistický člověk dojít snadno
k přesvědčení o své neomylnosti a dokonalosti . Každý, kdo narušuje tento jeho obraz je
nepřítel, proti němuž obrací svou agresi.. Britské listy, Hitler, manažeři a nebezpečí
psychopatie [»](cit.)
Špatná sebekontrola:
Naprostá neschopnost zříci se okamžitého potěšení ve prospěch vzdálenějších cílů.
Běžný příklad ze života: psychopat ví, že na ně na nádraží čeká čena, že jsou domluveni,
kterým vlakem spulu pojedou domů. I tak ale zůstane psychopat sedět v hospodě (okamžité
potěšení), přestože ženě dal slovo. Žena odvleče těžké věci, kočárek, děti sama. Má strach o
muže, volá mu, nedostane smysluplnou odpověď. Není to poprvé, co se to stalo. Psychopat
neplní závazky, sliby, dané slovo opakovaně. Tenhle psychopat domů dorazí třeba až
následující den. Není na něj spoleh. Je nad věcí. Neomluví se. Nemá potřebu své selhání nějak
odčinit. Obviní ženu. Přenese odpovědnost za to, co se stalo, na někoho jiného. Řekne jí, že je
to její chyba.
Impulzivita:
Impulzivita a neustálá potřeba podnětů zvenku. Ponecháte-li je o samotě, doslova "lezou po
zdi". Nudí se. Jako by žili v neustálém nedostatku zajímavých podnětů a měli snížený práh
bolesti. Například podněty, které u ostatních lidí vyvolávají poplachovou, obrannou a
únikovou reakci, u psychopatů vyvolávají spíše orientačně-pátrací reakci a zájem. Jako by jim
bylo jedno, co cítí, ale hlavně, aby to bylo hodně silné.
https://www.stoplus.cz/archiv/psycho.html [»]
časopis 100 + 1, č. 5/2008
(cit.)
JAK SE POZNÁ PSYCHOPAT?

Americký soudní psycholog a přední expert Robert Hare uvádí dvacet znaků, podle nichž lze
poznat psychopata. Soubor vyvinutý v osmdesátých letech minulého století je dnes známý
pod zkratkou PCL-R (Psychopathy Checklist-Revised) a běžně se využívá pro diagnostické
účely ve výzkumné a klinické praxi. Současná revidovaná verze obsahuje následující body,
tedy charakteristiky, které psychopat obvykle má:
• výmluvnost a povrchní šarm - přehnané sebevědomí a pocit důležitosti
• neustálé hledání prožitků, pocit nudy - chorobné lhaní
• podvodné a manipulativní jednání - absence svědomí a pocitu viny
• citová povrchnost - chlad, nedostatek empatie
• příživnický životní styl - oslabená sebekontrola
• promiskuita - problematické chování od raného věku
• absence reálných dlouhodobých cílů - impulzivnost
• nezodpovědnost - neschopnost přijmout důsledky vlastního jednání
• početné manželské (nebo manželství podobné) vztahy - kriminalita v mladistvém věku
• nerespektování pokynů a úkolů - různorodá kriminalita
Pro každý z uvedených bodů existuje podrobnější popis a přesné pokyny k jeho identifikaci.
Zjišťuje se, do jaké míry je daný jev přítomen (0 nepřítomnost nebo neprůkaznost, 1
pravděpodobný nebo částečný výskyt, 2 jednoznačná identifikace). Při vyšším celkovém
součtu než 25 (v USA 30) bodů se již dá hovořit o psychopatické osobnosti. Zadání a přesné
vyhodnocení testu mohou samozřejmě provádět jen školení odborníci s příslušnou praxí.
Jak se zbavit psychopata
1. UTEČTE!!!
Vyhledejte pomoc terapeutů i úřadů.
Nikdy neargumentujte. Postavte psychopata před hotový fakt: ODCHÁZÍM.
A pozor, protože i k tomu dochází: I kdyby vás sami vyháněli, jakmile odejdete, karta se
okamžitě obrátí a půjdou po vás - protože v jejich očích je trestné být mimo jejich kontrolu,
mimo dosah jejich moci. Čím víc jste byli pod kontrolou, tím větší závislostí na kontrole a
moci je psychopat stižený a připravte se i na to, že budete čelit široké škále útoků. Od
pronásledování smskami, e-maily, telefony, po pomluvy, kdy se od vás odvrátí rodina i
příbuzní a známí v okolí, kteří pod vlivem psychopata zůstávají. Můžete zažít anonymní udání
a trestní oznámení, ale i "profesionální prokletí", protože i tyto šílené služby někteří "léčitelé"
za úplatu provozují. To znamená: utekli jste, ale to ještě není svoboda. Svobody dosáhnete, až
psychopat bude zastaven. Mějte na paměti, že závislost na kontrole a moci je horší než
závislost na heroinu. A vy jste pro "svého" psychopata "dealer", který "drogu" poskytoval - a
teď jste pryč. Z pohledu psychopata vy pořád máte něco, co on/ona chce. A on/ona po vás
půjde.
"Naše utrpení skončí v momentě, kdy se obrátíme k pravdě."
Niall Bradley
Svoboda má svou cenu. Někdy se zdá, s ohledem na životní příběh, že ta cena je skutečně
vyčíslitelná penězi. Psychopati nakonec na nich rádi sedí. Oni znají váš strach, vaše obavy.
Oni ví moc dobře jak to spolu máte, vy a oni. Vlastně to ví LÉPE než vy. (A v tom je ten
háček). A pokud jste blbí, tak tu jejich hru hrajete - podle jejich pravidel. Vy jste totiž kořist,
oběť. Oni jsou ti, co mají navrch protože jsou Lepší Lidé (tak to vnímají oni). Dejte své
svobodě cenu. Začnete si jí možná konečně vážit. Přijměte svobodu za své právo a kompas v
životě: "Je tato situace svobodná a dobrovolná?" Naučte se jednat za sebe a přijmout 100%
zodpovědnost za svůj život. Naučte to i ostatní, aby se na vás nevěšeli. Nedovolte, aby
kdokoliv převzal za vás zodpovědnost. Nejste blbí ani neschopní, i když vám to možná
opakovali milionkrát a některé z vás přitom bili. Svobodu máte šanci získat jedině vy sami,
protože vy jste jediní, kdo to dokáže. Nikdo za vás vaši svobodu nezíská. Banální pravda, že?
Tyhle nikdy neslábnou.
Ne všichni jsme cítícími bytostmi (myslím tím že ne všichni soucítíme se svými bližními).
Jakmile se rozšíří zpráva o psychopatovi mezi námi, jeho hra končí. Psychopat to ví. Udělá
vše proto, abychom věřili jemu. Bude tak opravdový, že vše v jeho životě bude
"hypernormální". To nejcenější, co máme jako cítící bytosti - náš soucit a empatii - obrátí
proti nám.
Naše utrpení skončí v momentě, kdy pohlédneme zlu do tváře a rozeznáme ho.
Neargumentujte, nebojujte s tím. Když neřeknete NE tomu, co je zlé, stává se zlé součástí
vašeho života. Vy sami budete trpět.
Proti čemu bojuješ - přetrvává. Na co se podíváš - zmizí.
Je tu cena za svobodu, kterou zaplatíte. Tou cenou je přijetí 100% odpovědnosti za svůj
vlastní život.
Je pravděpodobné, že to nezvládnete sami. Vyhledejte odbornou pomoc, získejte pro sebe
rady, odstup, prostor pro nádech. Dokázalo to mnoho lidí před vámi. Dejte naději i těm, kteří
přijdou po vás.
Pokud jste se něčím provinili, mohlo to být jen tím, že jste důvěřovali slepě a nebránili se
včas. Pak jste jako myš, která příliš pozdě zjistí, že ji požírá had. Člověk musí být do života
vybaven schopností rozeznávat zlo. Což je metoda, technika a pochopení. Mělo by to být
součástí sociálních dovedností každého člověka. Proč není?
Braňte se, pokud někdo překračuje hranice svých kompetencí a chce vám bez pozvání
zasahovat do života a ničit to, co je vám svaté. Pokud už v té situaci jste, přiznejte, že opravdu
nad vámi nějakou má moc. Pojmenujte, skrze co tu moc má. Jsou v tom peníze? Je v tom
iluze dokonalé lásky? Z místa, které najdete, začněte svou cestu ke svobodě.
Psychopat má potřebu druhého kontrolovat, ovládat, dosáhnout toho, čeho on sám chce. Jeho
chování má velké výkyvy, od výrazně pozitivního, kdy druhého člověka zahrne vším, co si
jen může přát, přes výrazně negativní. Negativní může mít podobu primitivního násilí, až po
sofistikované nenápadné manipulace a různá podsouvání myšlenek.
Pokud milujete někoho, kdo usiluje o vaši zkázu, je to hrozná past. Je to ještě obtížnější v
případě, že je to někdo z rodiny. PRAVIDLA VŠAK PLATÍ PRO VŠECHNY STEJNĚ.
Copak si můžeme dovolit chovat se ke svým bližním hrozně, protože jsou naše rodina? To
přece nedává smysl!
Ano, je snadné vzdát se moci nad vlastním životem. Psychopati jsou mistři v odhalování
lidských slabostí. Jsou povzneseni nad slabosti našich lidských rozměrů. Nad ty naše city a
pocity jsou povzneseni. Jsou povzneseni nad hluboké pravdy a nad vysoké morální zásady.
Oni říkají, že jsou POVZNESENI. Já říkám, že možná mnohem výstižnější je formulace, že
oni jen nemají NAŠE ROZLIŠOVACÍ SCHOPNOSTI.
To nejhorší, čeho se můžete dopustit, je dát jim svoji důvěru. Je to příjemné, může to být v
mnoha ohledech pohodlné pro vás, ale nakonec se vám to vymstí. Existuje jedna jediná věc,
horší než dát důvěru psychopatovi a tou je: dát jim ji znovu.
2. UTEČTE!!!
Nejlepší odveta je: žít spravedlivý život.
Jak řekl Gordon Livingston (psychiatr, autor knihy Jak Milovat), "Být smrtelným znamená
nést strašlivé břemeno času a osudu. Tím, že toto břemeno s někým sdílíme, pomáháme sami
sobě, stejně jako těm, jimž jsme nápomocni. Děláme to v atmosféře bolesti i naděje, že naše
snahy nakonec probudí radost, která je rovněž životním darem."
Nejlepší odveta je vlastně odpuštění. Odpustit znamená návrat k životu v pokoji a svobodě.
Odpuštěním se nemaže vina. Jak je to možné? Vysvětleno zde
Pokud dosáhnete své svobody, psychopat ztrácí svou moc. Když psychopat ztrácí moc,
bojuje. Bojuje strašně moc a pak se mstí. Když psychopat moc ztratí, svůj svět si
PŘEFORMULUJE tak, aby mu vyhovoval. Vymyslí si jinou skvělou pohádku o světě, ve
kterém se vyskytuje. Nečekejte, že se vám psychopat omluví, není toho schopen. Už dávno
utekl do jiného skvělého Příbehu. Nečekejte, že v tom Příběhu dostanete nějakou pozitivní
roli, leda by byla HIV pozitivní. Rozdělí vás až smrt.
Získáte-li svou nezávislost a existuje-li fyzická překážka, proč na vás nemůže, psychopat žije
ve své křivdě a v nenávisti k vám. Z jeho pohledu jste cosi hrozného. I když jste utekli,
dokonce i když vás vyháněl, najednou si uvědomí, že tím, že jste odešli, on ztratil nad vámi
kontrolu. Běda! Z jeho pohledu jste to VY, kdo ho ohrožujete. Celá jeho manipulace, kontrola
a moc nad vámi spočívala v tom, že se snažil určovat, co budete dělat, co budete říkat a jak se
budete chovat. Jakmile mu to nefunguje, uslyšíte věci o tom, co děláte blbě, co říkáte špatně a
jak hrozně se chováte. Jak jste nemožní, tupí a blbí. Jak moc ho (nebo ji) nenávidíte.
Psychopat je závislý na své moci, tak jako je feťák závislý na heroinu. Závislost nemá pod
kontrolou. Pokaždé potřebuje o trochu víc. Tato závislost někdy zajde tak daleko, že se
psychopat rozhodne určit, zda budete žít nebo zemřete. Zmanipulovaná obět neví kdo je, čí je
a energii ztrácí bojem s Názory psychopata. Obět si myslí, že Názory jsou vážné a skutečné,
kdežto psychopat sám VÍ, že jde o HRU. Oběť neví, že je kořistí. Psychopat ví, kdo je jeho
kořist a kde je její slabé místo. A ještě něco: Pokud psychopatovi odpustíte a dáte mu druhou
šanci, s překvapením zjistíte, že se psychopat pokusí dostat vás přesně tím samým způsobem
co minule. Nikdy mu/jí nedávejte druhou šanci.
Malé shrnutí na závěr:
1. Psychopat necítí vinu.
2. Psychopat neslyší na morální apely.
3. Psychopat se nemění.
Z toho plyne:
1. S psychopatem nevyjednávejte o jeho vině.
2. Odkažte psychopata do mezí zákona.
3. Nesnažte se ho změnit. Nemůžete-li odolat touze změnit
psychopata, modlete se za něj.
Neočekávejte spolupráci ze strany psychopata - toto jsou doslova pakty s ďáblem, které se
vymstí vám (nikoliv jemu). U psychopatů typicky nacházíme kriminální chování, které jim
prošlo. Nebyli souzeni, nebyli odsouzeni, nebyli potrestáni. Pokud sám psychopat spolupráci
nabízí, dělá to pragmaticky proto, aby vás dříve či později využil. Očekávejte tyranii,
neočekávejte slitování.